Logo
My Journal
Blog

Timeline

Blog

Brno Günlüğü – Vize Evrakları ve İşlemleri

Belki de sizi en çok zorlayacak ve uğraştıracak işlemler burada olacak çünkü evrak ve bürokrasi gereği bir çok evrak toplamanız ve koşturmanız gerekebilir. Aman ha gözünüz de korkmasın, yavaş yavaş hepsi halloluyor 🙂

Bugün serinin 3. yazısıyla devam ediyoruz. Serinin bütün yazılarına ulaşmak istiyorsanız sizi buraya alayım 🙂

Vize evrakları ve işlemleri kalacağınız süreye ve gideceğiniz ülkeye göre değişkenlik göstermekle birlikte, genel olarak aynı süreç uygulanıyor. Bu yazıda ben Çek Cumhuriyeti vizesiyle ilgili bilgi vereceğim. Eğer başka bir ülke için vize başvurusu yapacaksanız, o ülkenin Türkiye’de ki konsolosluğuyla ya da büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz ya da vize için aracı şirketlerden de yardım alabilirsiniz ama öncesinde internet üzerinden bilgi almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Güzel bir Google araması ile bütün evraklara ulaşacaksınız zaten ama bazı durumlarda istenilen evraklarda farklılıklar olabilir. Her ihtimale karşı resmi bir aracı kurumdan ya da resmi bir makamdan istenilen evrakları kendi durumunuzu anlatarak öğreniniz.

Evet, gelelim Çek Cumhuriyeti için gerekli vize evraklarına;

1 – Kalacağınız süreye göre ve gidiş amacınıza göre bir vize tipine başvuru yapacaksınız. Bu yüzden gidiş ve geliş tarihleriniz kesinlikle önceden belli olmalı. Çünkü Çek konsolosluğu ya da büyükelçiliği sadece belirtilen tarihler arası için vize başvurusu kabul ediyor. Örneğin, siz 1 Haziran’da staja başlayacaksınız ama 1 hafta erken gitmek istiyorsunuz ya da stajınız resmi olarak 15 Eylül’de bitiyor ama siz ay sonuna kadar orada kalmak istiyorsunuz, böyle bir durumda aracı şirket ya da konsolosluk sizin staj için belirtilen tarihler arasını kapsayacak şekilde başvuruyu yapmanızı istiyor. İstediğiniz süreden fazla vize vermek ya da vermemek tamamen onların takdirinde. Ayrıca, vize süreniz 3 aydan kısa olacaksa Shengen vizesine, 3 aydan fazla olacaksa da Uzun dönem vizeye başvurmanız gerekiyor. Uzun dönem başvurularda konsolosluk sizi çağırıyor ve sizinle görüşme yapmak istiyor, hatta bazı evrakların çekce çevirilerini de istiyor.

2 – Seyahat sağlık sigortası. Gidiş tarihinden bir gün önce başlayan ve dönüş tarihinden bir gün sonra bitecek olan ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak minimum 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. O kadar büyük bir şey değil, hemen hemen bütün sigorta şirketleri yapıyor. Sigorta poliçesinin ingilizce versiyonunu almayı unutmayın, bunu başvuruda vereceksiniz.

3 – Eğer öğrenci iseniz ve Erasmus hibeniz yoksa babanız veya annenizin ya da şirketin size vize için sponsor olması gerekiyor. Bu şu demek, kardeşim sen benim ülkeme geleceksin ama nasıl orada zorunlu giderlerini karşılayacaksın? Sen bir de öğrencisin, gelirinde yok. O zaman birinci derece akraban(anne veya baba) sana sponsor(maddi olarak teminat) olsun. Orada kalacağınız her gün için belirli bir miktar banka hesabınızda bulunması gerekiyor, yoksa başvurunuzu işleme dahi almazlar. Erasmus hibeniz varsa o yeterli oluyor bunun için, sadece hibe aldığınıza dair okuldan alacağınız belgeyi vermeniz gerekli. Şirket size de sponsor olabilir, o zaman vize işlerini onlar hallediyor, bu biraz zor bir ihtimal ama olabilir.

4 – Kalacağınız yere ait sözleşme vb. bir belge. Belge tamamen ıslak imzalı, mühürlü ve kaşeli olup belirtilen tarihler staj tarihleriyle uyuşması gerekiyor. Yoksa yine başvurunuzu işleme dahi almazlar.

5 – Staj yapacağınız kurum ya da şirketten alınmış ıslak imzalı, mühürlü, kaşeli staj kabul yazısı. Buna okul için doldurduğunuz ve bölüm hocalarınızın imzaladığı resmi belgeyi de eklemeniz gerekiyor.

Diğer evraklar, aslında standart olan pasaport, fotoğraf, öğrenci belgesi, banka hesabının geçmiş hareketleri. Eğer anne veya babanız size sponsor oluyorsa onun da banka hesap dökümleri gerekiyor. Çalışıyor ya da emekli ise de ona göre ek evrak isiyorlar.

Daha detaylı bilgiler için resmi aracı şirketlerle ya da kurumlarla iletişime geçin. Bazı evraklarda değişiklikler olabilir.

O zaman dans! diyerek sonraki yazıda görüşmek üzere🕺🏻

Bonus : Örnek başvuru formu

Başvuru formu için kaynak : http://www.vfsglobal.com/czechrepublic/turkey

 

Leave A Comment